Resultater - Kaufmann Cup

Resultater

KAUFMANN CUP 2022

Resultater fra finalen 2022:

* I toppen hvor der står 'hold', 'niveau' osv, der vil du på feks. 'niveau' se en tragt, den skal du trykke på, så folder filteret sig ud og her kan se at kun børn er valgt, der skal du klikke i firkanten ud for børn, junior, voksen for at vælge det til som du vil se. Dette gælder ligedes for hvilken finale du ønsker at se.

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Kiddos, Danseplaneten
Sølv: Tamatoa, House of Dance Aalborg
Bronze: Team Starlights, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Diversity, Let's Dance
Sølv: UndeniableDanceproject Dance Academy 
Bronze: Surrender, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance
Sølv: Hot Shot, Let's Dance
Bronze: Con10tion, Dance Company Twenty

HIP HOP

BØRN
Guld: Lil Beez, Komera Neza Studios
Sølv: Equity, Let's Dance
Bronze: 20fourseven, Dance Company Twenty

JUNIOR
Guld: Serpents, House Of Dance
Sølv: Lil PenguinsKomera Neza Studios
Bronze: Dragon CartelKomera Neza Studios

VOKSEN
Guld: The Zodiax, Komera Neza Studios
Sølv: 20, Dance Company Twenty
Bronze: Debut, Komera Neza Studios
 

 

KAUFMANN CUP 2021

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Kiddos, Danseplaneten
Sølv: Star Angels, Let's Dance
Bronze: Team Starlights, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Diversity, Let's Dance
Sølv: Youth, Let's Dance
Bronze: A Chorus Line, Danceproject Viborg 

VOKSEN
Guld: Hot Shot, Let's Dance
Sølv: The Smell of Punishment, Cphdans
Bronze: Smooth Operation, Danceproject Viborg 

HIP HOP

BØRN
Guld: The Kidz, Vejlebo Dance Studio
Sølv: Dynamix, Allingham Dance Team
Bronze: Encore, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Unbreakable Wolfpack, Komera Neza Studios
Sølv: Young Killerz, Cphdans
Bronze: Versatility, Vejlebo Dance Studio

VOKSEN
Guld: The Clique, Vejlebo Dance Studio
Sølv: Serenity, Planum Studios
Bronze: Collective, House of Dance Aalborg
 

KAUFMANN CUP 2020

(Resultatet er fra 1. rangliste, da finalen blev aflyst grundet Corona..)

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Angels, Let's Dance
Sølv: 10hi, Dance Company Twenty
Bronze: Sunshine Girls, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance
Sølv: Divalicious, Let's Dance
Bronze: At10tion, Dance Company Twenty

VOKSEN
Guld: Addiction, Århus
Sølv: Alley Cats, Let's Dance
Bronze: Con10tion, Dance Company Twenty

HIP HOP

BØRN
Guld: The Kidz, Vejlebo Dance Studios
Sølv: New Kids, Frederikshavn Dance Studio
Bronze: Lil Penguins, Komera Neza Studios

JUNIOR
Guld: Unbreakable Wolfpack, Komera Neza Studios
Sølv: Zignation Army, Planum
Bronze: The Blaze, Let's Dance

VOKSEN
Guld: The Clique, Vejlebo Dance Studios
Sølv: Zen, Planum
Bronze: Serenity, Planum

KAUFMANN CUP 2019

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Angels, Let's Dance
Sølv: Team Starlight, Let's Dance
Bronze: Stardust, Danseplaneten

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance
Sølv: Kompagni 8, Copenhagen Dance Space
Bronze: Fighter, Team Passion

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance
Sølv: Con10tion, Dance Company Twenty
Bronze: Clarity, Ray danseinstitut

HIP HOP

BØRN
Guld: Lil Penguins, Komera Neza Studios
Sølv: Team Encore, Let's Dance
Bronze: Syzygy, Helles Danseinstitut

JUNIOR
Guld: Zignation Army, Planum
Sølv: The Blaze, Let's Dance
Bronze: The Falcons, Komera Neza Studios

VOKSEN
Guld: Okapi, Komera Neza Studios
Sølv: The Clique, Vejlebo Dance Studios
Bronze: The Odyssey, Collab Studio

KAUFMANN CUP 2018

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Angels, Let's Dance.
Sølv: Showtime, Danseplaneten.
Bronze: Stardust, Danseplaneten.

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance.
Sølv: Surrender, Let's Dance.
Bronze: Youth, Let's Dance.

VOKSEN
Guld: Clarity, Stylez Dance Academy.
Sølv: Alley Cats, Let's Dance.
Bronze: Drift Mo Beat, Karina Frimodt Dans

HIP HOP

BØRN
Guld: Crazy Gang, Viborg Sportsdans.
Sølv: Skumfiduza, Planum.
Bronze: Squad, Dance Studio Frederikshavn.

JUNIOR
Guld: Zenkai Itchi, Planum.
Sølv: Infinity, Planum.
Bronze: Oh No Yoko, Let's Dance.

VOKSEN
Guld: The Clique, Vejlebo Dance Studio.
Sølv: Serenity, Planum.
Bronze: The Jacks, Allingham Dance Team.

KAUFMANN CUP 2017

SHOWDANCE

BØRN 
Guld: Stardust, Danseplaneten.
Sølv: Star Angels, Let's Dance. 
Bronze: Divalisious, Helles Danseinstitut.

JUNIOR 
Guld: Hot Shot, Let's Dance. 
Sølv: DP Allstars, Danseplaneten. 
Bronze: Divalisious, Let's Dance.

VOKSEN 
Guld: Alley Cats, Let's Dance. 
Sølv: Smooth Control, Sportsefterskolen SINE.
Bronze: The Returness, Helles dans og motion. 

HIP HOP

BØRN
Guld: Skumfiduza, Planum. 
Sølv: Team New Generation, Allingham Dance Team.  
Bronze: A Crew, Allingham Dance Team. 

JUNIOR
Guld: Team Exceptions, Slangerup.  
Sølv: Perceptions, Dance Studio Fredeikshavn 
Bronze: Zenkai Itchi, Planum.

VOKSEN
Guld: Indigio, Indigo Movement. 
Sølv: Champions Leauge, Planum. 
Bronze: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy

KAUFMANN CUP 2016

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Dream Girls, Let's Dance 
Sølv: Stardust, Danseplaneten 
Bronze: Team Starlights, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance 
Sølv: Madness Elite, Let's Dance 
Bronze: Star Power, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance 
Sølv: Origins, Planum 
Bronze: Daydreamer, VM Dans

HIP HOP

BØRN
Guld: Skumfiduza, Planum 
Sølv: Team New Generation, Allingham Dance Team  
Bronze: Be Teens, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Nini Ninjas, Planum  
Sølv: Perceptions, Dance Studio Fredeikshavn 
Bronze: Selection, Stylez Dance Academy

VOKSEN
Guld: The Fraternity, Planum 
Sølv: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy 
Bronze: Rampage, Stylez Dance Academy

DISCO

u/12 år
Guld: American Girls, VM Dans  
Sølv: Sunshine Girls, VM Dans  
Bronze: Disco Stars, Helles Danseinstitut

o/12 år
Guld: White Leoparts, VM Dans  
Sølv: Invation, VM Dans  
Bronze: Divas, VM Dans

KAUFMANN CUP 2015

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Dream Girls, Let's Dance 
Sølv: Stardust, Danseplaneten 
Bronze: Funky Stars, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance 
Sølv: Star Power, Let's Dance 
Bronze: Dance Delight, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance 
Sølv: Planum Family, Planum 
Bronze: Reload, Rythm Nation


HIP HOP

BØRN
Guld: Team Freaks, Allingham Dance Team 
Sølv: Be Teens, Let's Dance 
Bronze: A Crew, Allingham Dance Team

JUNIOR
Guld: Team Exeptions, Slangerup 
Sølv: Nini Killerz, Planum 
Bronze: Prestige, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Gents, Planum 
Sølv: Shazam, Stylez Dance Academy 
Bronze: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy 

KAUFMANN CUP 2014 

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Power, Let's Dance  
Sølv: Funky Stars, Let's Dance  
Bronze: Dream Girls, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance  
Sølv: Dance Delight, Let's Dance  
Bronze: To B or not to B, RDS 

VOKSEN
Guld: Oblivious, Planum Dance House  
Sølv: The Vatican, VSD  
Bronze: Showgirls, Let's Dance
 

HIP HOP

BØRN
Guld: Girlisious, Dance Studio Frederikshavn  
Sølv: Team Slams, Alllingham Dance Team  
Bronze: Power Kids, Let's Dance 

JUNIOR
Guld: Yoki Shinai (unexpected), Planum Dance House 
Sølv: No Name, Let's Dance  
Bronze: Infinity, Stylez Dance Academy 

VOKSEN
Guld: Noble Minded, Planum Dance House 
Sølv
: Infuzion, Dance Studio Frederikshavn 
Bronze
: Paradox, Sylez Dance Academy  

KAUFMANN CUP 2013

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Hot Shot, Let's Dance 

JUNIOR
Guld: Angels Academy, Planum Dance House

VOKSEN
Guld: Wuzing, Planum Dance House

 

HIP HOP 

BØRN
Guld: Another Level, Danseplaneten 

JUNIOR
Guld: Team Superior, Planum Dance House 

VOKSEN
Guld: Swag Attack, Let's Dance