Tidligere turneringer

KAUFMANN CUP 2019

Showdance

BØRN
Guld: Star Angels, Let's Dance
Sølv: Team Starlight, Let's Dance
Bronze: Stardust, Danseplaneten

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance
Sølv: Kompagni 8, Copenhagen Dance Space
Bronze: Fighter, Team Passion

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance
Sølv: Con10tion, Dance Company Twenty
Bronze: Clarity, Ray danseinstitut

HIP HOP

BØRN
Guld: Lil Penguins, Komera Neza Studios
Sølv: Team Encore, Let's Dance
Bronze: Syzygy, Helles Danseinstitut

JUNIOR
Guld: Zignation Army, Planum
Sølv: The Blaze, Let's Dance
Bronze: The Falcons, Komera Neza Studios

VOKSEN
Guld: Okapi, Komera Neza Studios
Sølv: The Clique, Vejlebo Dance Studios
Bronze: The Odyssey, Collab Studio

KAUFMANN CUP 2018

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Angels, Let's Dance.
Sølv: Showtime, Danseplaneten.
Bronze: Stardust, Danseplaneten.

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance.
Sølv: Surrender, Let's Dance.
Bronze: Youth, Let's Dance.

VOKSEN
Guld: Clarity, Stylez Dance Academy.
Sølv: Alley Cats, Let's Dance.
Bronze: Drift Mo Beat, Karina Frimodt Dans

HIP HOP

BØRN
Guld: Crazy Gang, Viborg Sportsdans.
Sølv: Skumfiduza, Planum.
Bronze: Squad, Dance Studio Frederikshavn.

JUNIOR
Guld: Zenkai Itchi, Planum.
Sølv: Infinity, Planum.
Bronze: Oh No Yoko, Let's Dance.

VOKSEN
Guld: The Clique, Vejlebo Dance Studio.
Sølv: Serenity, Planum.
Bronze: The Jacks, Allingham Dance Team.

KAUFMANN CUP 2017

SHOWDANCE

BØRN 
Guld: Stardust, Danseplaneten.
Sølv: Star Angels, Let's Dance.
 
Bronze: Divalisious, Helles Danseinstitut.

JUNIOR 
Guld: Hot Shot, Let's Dance. 
Sølv: DP Allstars, Danseplaneten. 
Bronze: Divalisious, Let's Dance.

VOKSEN 
Guld: Alley Cats, Let's Dance. 
Sølv: Smooth Control, Sportsefterskolen SINE.
Bronze: The Returness, Helles dans og motion. 

HIP HOP

BØRN
Guld: Skumfiduza, Planum. 
Sølv: Team New Generation, Allingham Dance Team.  
Bronze: A Crew, Allingham Dance Team. 

JUNIOR
Guld: Team Exceptions, Slangerup.  
Sølv: Perceptions, Dance Studio Fredeikshavn 
Bronze: Zenkai Itchi, Planum.

VOKSEN
Guld: Indigio, Indigo Movement. 
Sølv: Champions Leauge, Planum. 
Bronze: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy

KAUFMANN CUP 2016

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Dream Girls, Let's Dance 
Sølv: Stardust, Danseplaneten 
Bronze: Team Starlights, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance 
Sølv: Madness Elite, Let's Dance 
Bronze: Star Power, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance 
Sølv: Origins, Planum 
Bronze: Daydreamer, VM Dans

HIP HOP

BØRN
Guld: Skumfiduza, Planum 
Sølv: Team New Generation, Allingham Dance Team  
Bronze: Be Teens, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Nini Ninjas, Planum  
Sølv: Perceptions, Dance Studio Fredeikshavn 
Bronze: Selection, Stylez Dance Academy

VOKSEN
Guld: The Fraternity, Planum 
Sølv: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy 
Bronze: Rampage, Stylez Dance Academy

DISCO

u/12 år
Guld: American Girls, VM Dans  
Sølv: Sunshine Girls, VM Dans  
Bronze: Disco Stars, Helles Danseinstitut

o/12 år
Guld: White Leoparts, VM Dans  
Sølv: Invation, VM Dans  
Bronze: Divas, VM Dans

KAUFMANN CUP 2015

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Dream Girls, Let's Dance 
Sølv: Stardust, Danseplaneten 
Bronze: Funky Stars, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance 
Sølv: Star Power, Let's Dance 
Bronze: Dance Delight, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Alley Cats, Let's Dance 
Sølv: Planum Family, Planum 
Bronze: Reload, Rythm Nation


HIP HOP

BØRN
Guld: Team Freaks, Allingham Dance Team 
Sølv: Be Teens, Let's Dance 
Bronze: A Crew, Allingham Dance Team

JUNIOR
Guld: Team Exeptions, Slangerup 
Sølv: Nini Killerz, Planum 
Bronze: Prestige, Let's Dance

VOKSEN
Guld: Gents, Planum 
Sølv: Shazam, Stylez Dance Academy 
Bronze: Da Freakaliz, Stylez Dance Academy 

KAUFMANN CUP 2014 

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Star Power, Let's Dance  
Sølv: Funky Stars, Let's Dance  
Bronze: Dream Girls, Let's Dance

JUNIOR
Guld: Hot Shot, Let's Dance  
Sølv: Dance Delight, Let's Dance  
Bronze: To B or not to B, RDS 

VOKSEN
Guld: Oblivious, Planum Dance House  
Sølv: The Vatican, VSD  
Bronze: Showgirls, Let's Dance
 

HIP HOP

BØRN
Guld: Girlisious, Dance Studio Frederikshavn  
Sølv: Team Slams, Alllingham Dance Team  
Bronze: Power Kids, Let's Dance 

JUNIOR
Guld: Yoki Shinai (unexpected), Planum Dance House 
Sølv: No Name, Let's Dance  
Bronze: Infinity, Stylez Dance Academy 

VOKSEN
Guld: Noble Minded, Planum Dance House 
Sølv
: Infuzion, Dance Studio Frederikshavn 
Bronze
: Paradox, Sylez Dance Academy  

KAUFMANN CUP 2013

SHOWDANCE

BØRN
Guld: Hot Shot, Let's Dance 

JUNIOR
Guld: Angels Academy, Planum Dance House

VOKSEN
Guld: Wuzing, Planum Dance House

 

HIP HOP 

BØRN
Guld: Another Level, Danseplaneten 

JUNIOR
Guld: Team Superior, Planum Dance House 

VOKSEN
Guld: Swag Attack, Let's Dance